22. Poznań Maraton

 

  22 października 2023 r.   prawie 5 tysięcy biegaczy stanęło na starcie 22. edycji Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza. Po raz pierwszy w historii poznańskiego maratonu odbyły się mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn.

   Trasa tegorocznego biegu była identyczna jak w zeszłym roku, inna jedynie była pogoda – w przeciwieństwie do zeszłego roku przez dłuższy czas padał ulewny deszcz. Bieg poprzedziły hymn Polski (z okazji mistrzostw Polski kobiet i mężczyzn) oraz minuta ciszy dla zamordowanego kilka dni wcześniej pięcioletniego Maurycego.

   Tradycyjnie bieg rozpoczęli wózkarze, a kilka chwil później na trasę wyruszyła elita i pozostali biegacze. Po raz pierwszy w historii poznańskiej imprezy odbyła się ”Poznań Five”. Na pięciokilometrową trasę wybiegło  tysiąc biegaczy. W tym krótkim biegu wystartowała rekordzistka Polski w maratonie, poznanianka Małgorzata Sobańska oraz mistrzyni świata w maratonie Wanda Panfil.

   Świetne warunki atmosferyczne (optymalna temperatura, brak wiatru, deszcz) przyczyniły się do wspaniałych wyników w maratonie. Zwycięzcą biegu został Erytrejczyk Petro Mamu Shaku z czasem 2:09:57, który jest nowym rekordem poznańskiego biegu. Wśród kobiet tryumfowała Etiopka Tseginesh Mekonnin Legesse z czasem 2:27;28. Mistrzem Polski w maratonie został Adam Nowicki (2:12:34), a mistrzynią Polski - Monika Jackiewicz (2:31:15).

   W najlepszym polskim maratonie  (o tym fakcie świadczy powierzenie organizacji mistrzostw Polski) wzięła udział liczna grupa zawodników KS Krotosz. Najszybszym biegaczem klubu okazał się Artur Marek (3:07:33 – rekord życiowy), zaraz za nim, także z rekordem życiowym 3:08:12 na mecie zameldował się Patryk Karwik. Swój rekord życiowy pobiła także Marika Mroczkowska  - 4:25:30. Należy wspomnieć także o dwóch zawodnikach – Krzysztofie Kasprzaku i Piotrze Tyczyńskim, którzy jako jedni z nielicznych uczestniczyli we wszystkich edycjach poznańskiego biegu. Ponadto w biegu wystartowali  Mariusz Basiński, Rafał Sójka, Bogumił Kostka, Szymon Szyrner, Karol Mroczkowski, Joanna i Karol Olejniczakowie, Błażej Zimmermann, Czesław Sienkiewicz i Łukasz Zając. W biegu na 5km barwy klubu reprezentowali Valery Maćkowiak i Jan Jaruzel.

   Jak zawsze poznański bieg był doskonale zorganizowany, a liczni kibice (wśród nich wielu krotoszyniaków), mimo padającego deszczu, dopingowali zawodników, którzy z pewnością w przyszłym roku powrócą na ulice stolicy Wielkopolski. 

 

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.