NIEDZIELNE STARTY ZAWODNIKÓW KS KROTOSZ

   Ostatni marcowy weekend obfitował w wiele imprez biegowych w całej Polsce. Uczestniczyli w nich oczywiście, zawodnicy KS Krotosz. Startowali w Sobótce, Poznaniu, Warszawie, Krotoszynie i Ostrowie Wielkopolskim.

   W sobotę, 25 marca, w Sobótce odbył się 15. Panas Półmaraton Ślężański. Bieg ukończyły 1953 osoby. Zawody wygrał Kenijczyk Kimaiyo Hillary Kiptum Maiyo  ( 1:06:08 ). Pierwszą kobietą była Ukrainka Natalija Semenowych ( 1:18:14 ). Tradycyjnie trasa biegu prowadziła wokół masywu Ślęży. Liczne podbiegi sprawiły, że nie była ona łatwa, ale jej pokonanie dało dużą satysfakcję. W Sobótce reprezentowała nasz klub Monika Sobkowiak ( 1:56:25 ).

   Z kolei na trasę 17. Nationale Nederlanden Półmaratonu Warszawskiego wybiegło ponad 10 tysięcy biegaczy. Zgodnie z tradycją, po odegraniu „Snu o Warszawie” zawodnicy, spod stadionu Polonii Warszawa, ruszyli ulicami stolicy, by zmierzyć się z dystansem 21,1 km. Meta zlokalizowana była przy multimedialnym Parku Fontann. Organizatorzy przewidywali, że za sprawą silnej obsady, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, padną rekordy trasy. Ostatecznie do rekordu mężczyzn zabrakło 26 sekund, a pierwszy na mecie Kenijczyk Abraham Akopesha uzyskał czas 1:00:55. Znacznie większych emocji dostarczyły zmagania pań. Rywalizację wygrała Etiopka Aminet Ahmed, bieg ukończyła z czasem 1:07:08, co okazało się najlepszym wynikiem w historii kobiecego półmaratonu warszawskiego ( jeszcze 4 zawodniczki pobiegły poniżej ubiegłorocznego rekordu imprezy, co świadczy o jej poziomie ). Pierwszy na mecie Polak, Mateusz Kaczor, zameldował się na 18. miejscu open ( 1:05:16 ), natomiast pierwsza Polka, Iwona Bernardelli, była 9. kobietą na mecie ( 1:16:03 ). Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się nasza zawodniczka, Justyna Karolczak, która dystans półmaratoński pokonała w  czasie 1:18:42. Jak mówiła:silny wiatr i dość wymagająca trasa pokrzyżowały jej plany w walce o nowa „życiówkę”. Wynik Justyny dał jej 11. miejsce wśród kobiet, a przede wszystkim 2. wśród reprezentantek z Polski i 1. wśród prawników. Jest to kolejne wielkie osiągnięcie biegowe zawodniczki KS Krotosz.

   Ostrów Wielkopolski to kolejne miejsce, które w minioną niedzielę odwiedzili biegacze SBD KS Krotosz. W 9. edycji Ostrowskiego ICE MAT Półmaratonu pobiegło 368 zawodników. Nasz klub reprezentowała trójka atletów, dla których start był ostatnim sprawdzianem przed wiosennym maratonem. Piotr Grzempowski, z nowym rekordem życiowym ( 1:26:03 ), zajął 30. miejsce. 40. był Artur Marek ( 1:28:33 ), a 286. Wiesław Urbaniak ( 1:59:44). Zwycięzcą biegu został Filip Jańczak ze Środy Wielkopolskiej ( 1:14:49 ). Wśród kobiet tryumfowała Wiktoria Krupowicz z Mysłowic ( 1:26:00 ).

   Nową imprezą na biegowej mapie Wielkopolski stała się I Kibolska Dycha fanów Lecha Poznań. Dziesięciokilometrową trasę  ( 2 pętle wokół Jeziora Maltańskiego ) mieli do pokonania kibice Kolejorza w ramach wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie Wiara Lecha, które kończyło obchody stulecia klubu. W zawodach wystartowało 1000 zawodników, biegaczy, a jednocześnie wiernych fanów aktualnego mistrza Polski. Głównym celem Kibolskiej Dychy było zapoczątkowanie tradycji sportowego spotkania kibiców Kolejorza na urodziny Lecha Poznań.

Sporą atrakcją biegu wokół Jeziora Maltańskiego było wielkie show na trasie zorganizowane przez grupę taneczną Kolejorz Girls, która od 19. lat związana jest z klubem z Bułgarskiej. Warunki na trasie były trudne, wiał bardzo silny  i zimny wiatr. Najszybszy na dziesięciokilometrowej trasie był Tomasz Mikulski z Teresina ( 34:20 ). Wśród biegaczy – fanów Dumy Wielkopolski nie mogło zabraknąć przedstawicieli KS Krotosz . Bardzo dobrze spisał się Karol Olejniczak, który zwyciężył w kategorii M50 i zajął 16. miejsce open ( 39:37 ). Ogromną niespodziankę sprawiła Joanna Olejniczak, która zajęła 2.miejsce w swojej kategorii wiekowej. Jak na Poznań przystało impreza była doskonale zorganizowana i, jak zapowiedział organizator, na pewno odbędą się kolejne edycje.

   Także w niedzielę, 26 marca 2023 r. odbyła się druga edycja Crossu Krotoszyńskiego, którego organizacja zajmuje się Krotoszyńska Grupa Biegowa. Jak w całej Polsce pogoda tego dnia nie była sprzyjająca, ale biegaczy ratował fakt, że trasa wiodła krotoszyńskimi lasami, co chroniło zawodników przed silnym wiatrem. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Łącznie w biegu wzięło udział 275 zawodników. Na dystansie 5 km 3. miejsce open zajął przedstawiciel KS Krotosz Daniel Marek ( 19:21 ). Ponadto w biegu na tym dystansie uczestniczyła Katarzyna Lis.

Na dystansie 10 km najlepszym klubowiczem okazał się Sergiusz Sójka ( 41:29 ).Pozostali uczestnicy biegu na 10 km : Patrycja Domagała, Anna Świderska, Krzysztof Antkowiak, Krzysztof Maciejewski, Miłosz Kaczmarek, Krzysztof Kasprzak, Bogumił Kostka, Szymon Szyrner, Jan Jaruzel i Rafał Sójka. Krotoszyńska Grupa Biegowa po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, organizując ciekawą imprezę.

  Miniony weekend okazał się bardzo bogaty w sukcesy sportowe zawodników KS Krotosz.

\

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.