Tour de Pologne 2023 - Karpacz

Niedziela, 30 lipca, była dniem ekscytacji dla przedstawicieli KS KROTOSZ KROTOSZYN. Tego dnia brali oni udział w wyścigu ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriału Ryszarda Szurkowskiego w Karpaczu. Kolarstwo jest dla nich kolejną formą aktywności oprócz biegów. 

   Po dziesięcioletniej przerwie kolarskie zmagania powróciły do Karpacza i weszły w cykl ORLEN Lang Team Race. Tutaj więc można było zdobyć punkty do klasyfikacji generalnej. Kolejny etap znaczący w randze tej imprezy sportowej rozegrany zostanie 16 września w Bytowie. Poprzednia edycja, sprzed roku, odbyła się w Arłamowie.

   Tegoroczna trasa liczyła 83 km. Wiodła po licznych wzniesieniach - naturalnym ukształtowaniu terenu górskiego - mnóstwie zakrętów, stromych podjazdach z kilkoma pętlami, czyniło ją to zatem ekstremalną dla Wielkopolan. Pogoda tego dnia także nie była sprzyjająca. Częste opady deszczu na przemian z piekącym słońcem utrudniały przejazd toru kolarskiego. Mokra nawierzchnia spowodowała kilka wypadków.

   Klimat zawodów był również podkręcany przez publiczność. Towarzyszyła ona kolarzom na każdym kilometrze i miała znamiona mocy sprawczej. Dlatego wielu amatorów kolarstwa ukończyło ten wymagający wyścig. Bardzo trudny był podjazd na Orlinek, zwany „Ścianą Płaczu”. Zawodnicy musieli  podjąć trud wjazdu na to wypiętrzenie, by dobrnąć do mety. Temu zmaganiu sprostało 1625 zawodników. Udało im się dotrzeć na metę w wyznaczonym limicie pięciu godzin.

   Z ponad dwóch tysięcy zawodników i zawodniczek pierwszy na metę dotarł Adam Adamkiewicz. Pokonał tę trasę w dwie godziny, szesnaście minut i szesnaście sekund. Wśród kobiet najlepsza była Maja Włoszczowska. Rozprawiła się z dystansem w 2:39:23.

   Krotoszynianie, startujący w licznym gronie, również święcili swoje triumfy.  Był to dzień glorii dla Karola Mroczkowskiego. Uzyskał on wynik 2:59:20 i zdobył podium wśród kolegów z klubu. Wjechał on na metę jako 272. zawodnik tego wyścigu. Druga lokata w gronie Krotosów przypadła Marianowi Poczcie. Wykręcił on 83 km w 3:14:56. Jako trzeci na klubowy cokół wszedł Błażej Zimmermann. Osiągnął on czas 3:38:07. Pozostali członkowie grupy zdobyli także wysokie noty – oto oni: Paweł Błażutycz, Krzysztof Kasprzak, Lech Król, Andrzej Maciejewski, Karol Olejniczak, Dariusz Poczta, Maciej Sobkowiak, Monika Sobkowiak, Rafał Sójka i Sergiusz Sójka. Ponadto w zawodach uczestniczyli również: Piotr Tyczyński, Daniel Deplewski, Karol Kałużny oraz Valery Maćkowiak. Za te dokonania należą się im słowa uznania.

   W klasyfikacji drużynowej KS KROTOSZ wybił się na 15. miejsce. Drużynę tworzyli: Karol Mroczkowski, Marian Poczta, Błażej Zimmermann i Monika Sobkowiak. Ich łączny czas wyniósł 14:14:51.

   Podobną trasę przemierzyli kilka godzin później zawodowi kolarze. Ze względu jednak na ich długość przejazdu tego dnia, nie mieli do pokonania tylu pętli w Karpaczu.

Dla niektórych z krotoszyńskich amatorów kolarstwa było to pierwsze tak trudne wyzwanie. Jednak ich zapał i zaangażowanie zaowocował wynikami. Mogą trenować, by podjąć wysiłek rywalizacji w kolejnym roku.


           

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.